27.08.2019 / 11:08

18 жніўня валанцёры забралі да сябе сабаку, які прыбіўся ў вёску Даўгінава Вілейскага раёну. А праз паўтары тыдні вярнуліся, каб ратаваць іншага, якога, хутчэй за ўсё, збіла машына і які сядзеў проста ў лужыне.

У гісторыі з сабакам, з якога здзекваліся невядомыя і спрабавалі ўтапіць у фекаліях, шчаслівы фінал. Жывёлу ўратавалі, назвалі Багданам і паспяхова лекуюць. 200 рублёў на лекі і ветэрынара былі сабраныя меньш чым за суткі праз інтэрнэт, а ў міліцыі ляжыць заява. Валанцёры запэўніваюць, што ім вядомыя імёны злачынцаў.

Звяртаюся да ўсіх сумленных жыхароў Даўгінава! – піша грамадскі актывіст Аляксей Сюдак 22 жніўня. – Я толькі што быў на прыёме ў начальніка Вілейскага РАУС палкоўніка Каратыша А.М. па злачынству, якое нелюдзі зрабілі з сабакам.

Асоба падазраванага міліцыяй ўстаноўлена (жыхары Даўгінава яго ведаюць, нават фота маюць), зараз праводзіцца праверка па справе. Падазраваны апытаны ўчастковым, але ён адмаўляе сваю віну, кажыць, што сабаку не збіваў і ў прыбіральню не кідаў.

Участковы апытаў жыхароў дому па вул.Савецкая, 2. І ніводны чалавек не сказаў, што вінаваты падазраваны! Начальнік міліцыі сказаў, што возьме справу на асабісты кантроль. Дзякуй Вам, Аляксандр Мікалаевіч!

АЛЕ! Калі жыхары Даўгінава пабаяцца, калі не дадуць паказанні, то злачынец зможа пазбегнуць пакарання! А вы ведаеце, што непакаранасць параджае новыя злачынствы! Таму прашу: напішыце мне, калі вы маеце інфармацыю, гатовы быць сьведкам і агучыць інфармацыю участковаму. Зараз усё залежыць ад вас!”

Па словах актывіста, навінаў з міліцыі пакуль няма.

 

«Люди просто подходят на улице и передают помощь»

Тым часам сабаку, якому далі імя Багдан, працягваюць лекаваць, піша валанцёрка Вераніка Гайчук:

«23 августа мы, волонтёры, свозили нашего Богданчика к ветеринару в Молодечно на плановый осмотр. Раны выглядят лучше, и эта центральная на лбу тоже очищается, опухоли на голове нет. Глаз – хуже всего, капать будем ещё неделю, но есть подозрение, что он им не видит.

По итогам посещения врач отметила хорошее состояние собаки, назначила дополнительно лечение и препараты, которые были приобретены за ваши, дорогие вилейчане, средства, которые вы нам перечислили!

Возникли небольшие проблемы с транспортом, поэтому Богдана ожидала прогулка к автовокзалу. Как вы можете заметить на фото, по дороге нашего друга ожидала приятная встреча с харизматичной собакой-брюнеткой и заинтересованные взгляды молодечнецев –нас многие люди узнавали и помогали нам.

Женщина из киоска вынесла ему покушать и лоток для воды, принесла коробку, чтобы везти его в автобусе. После Богдана ожидала поездка на автобусе (водитель перед выездом как раз читал газету, в которой был репортаж о пёсике, поэтому был приятно удивлён и рад такому пассажиру).

Мы привезли в Вилейку рецепты для покупки лекарств и отвезли пёсика на место передержки.

Пока Богдан ещё очень худой, но ест хорошо, и теперь его восстановление – это вопрос времени.  Дополнительно мы приобрели для него комплекс витаминов, необходимых для укрепления нервной системы, восстановления шерсти и улучшения общего состояния.

Вы знаете, люди просто подходят на улице и передают помощь для Богдана. Эти искренние жесты добра настолько сблизили всех нас, что мы стали одной командой! Каждый из вас подарил собаке искру добра и любви! Огромное вам спасибо!»

 

«Долгиново, что у вас происходит?»

Але рэальны свет – не кніга, дзе гісторыя можа скончыцца шчаслівым фіналам. У гэтай гісторыі ёсць працяг, і ён не радасны. 26 жніўня, у панядзелак увечары, валанцёры зноў падзяліліся навінамі:

«Долгиново, что у вас происходит? В субботу сбили собаку под магазином-кафе по Советской 2а. Собака до понедельника лежит на дороге, причём в разных местах, сегодня вообще люди в какой-то луже нашли. Вам вообще всё [безразлично]? Вы там все [употребляете алкоголь или наркотики]?

Как это вообще возможно, почему вы не реагируете? Где ваш участковый? Под магазином есть камера слежения, почему не проверить, кто это сделал, и не привлечь нарушителя, который сбил животное и скрылся?

Сегодня порядочные люди из Долгиново привезли нам и эту собачку. Но у нас и Богдан, которого в туалете топили. Нас не хватит на всех!»

Сёння сабаку адвезлі да доктара, на момант публікацыі вынікі невядомыя.

Автор:
Листайте дальше, чтобы прочитать следующую новость